sty 08

Wczoraj obiecałem, że napiszę o kilku projektach/planach, które zaczną być realizowane w zakresie informatyzacji. Jednym z nich będzie prawdopodobnie uproszczenie działania ePUAP. W każdym razie na stronie MAC i ePUAP zamieszczone zostały informacje o zbieraniu opinii na temat załatwiania spraw w urzędach za pomocą Internetu.

Centrum Projektów Informatycznych (CPI) udostępniło ankietę (ankieta znajduje się na domenie opiniac.com – to taka ciekawostka dla zainteresowanych) dotyczącą załatwiania w urzędach spraw za pomocą Internetu.

Informacje o możliwości jej wypełnienia do końca stycznia można znaleźć na stronach MAC i i ePUAP.

W zamieszczonym komunikacie można przeczytać w zamieszczonym na stronach MAC i ePUAP komunikacie:

Informacje zebrane na podstawie wypełnionych ankiet pozwolą poznać problemy i potrzeby obywateli w związku z załatwianiem spraw urzędowych drogą elektroniczną, w szczególności w zakresie:

 • aktualnych problemów w kontaktach tradycyjnych i elektronicznych z administracją,
 • aktualnych i potencjalnych potrzeb obywateli w zakresie elektronicznych kontaktów z administracją,
 • sposobów, którymi obywatele mogą i chcieliby realizować usługi (sprawy urzędowe) online.

Przetestowałem ankietę na sobie i moje wnioski: ankieta nie jest zbyt skomplikowana i jej wypełnienie nie zajmuje dużo czasu (max 5 min – od 9 do 11 pytań. Zależy to od zaznaczonej opcji w 9 pytaniu. Do tego 4 pytania dotyczące wypełniającego). Dodatkowo w niektórych pytaniach przydałaby się możliwość zaznaczenia więcej niż dwóch czy pięciu opcji.

Swoją drogą to ankietę można wypełniać wielokrotnie co według mnie podważa jakość tak uzyskanych danych.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , , , ,


2 komentarze do “ePUAP, CPI, MAC i ułatwianie załatwiania spraw drogą elektroniczną”

 1. 1. Michał Bukowski Napisał:

  Ankietę można wypełnić wiele razy _jedynie poprzez wejście na nią z newsa na stronie MAC lub CPI_.

  Osoby odwiedzające stronę ePUAP lub główną stronę BIP będą mogły wypełnić ankietę tylko raz (chyba, że usuną ciasteczka z przeglądarki).

  Usunięcie możliwości wypełnienia ankiety więcej niż raz wiązałoby się z usunięciem newsów nt. ankiety z MAC i CPI. Chcieliśmy jednak poinformować jak najszersze grono obywateli o możliwości wypełnienia ankiety na wspomnianych stronach. Sądzę, że prawdopodobieństwo wielokrotnego wypełniania ankiety przez osoby klikające linki w newsach jest niewielkie.

 2. 2. Rafał Osajda Napisał:

  Mimo wszystko jest możliwość wielokrotnego wypełnienia. Jest to istotne tym bardziej, że własnie większość ludzi trafi na ankietę właśnie ze stron: MAC, CPI, PAP czy z mojego bloga, a nie ePUAP lub BIP. Natomiast co do prawdopodobieństwa – Internet jest miejscem bytności rożnych osobowości, też „młodych gniewnych”, którzy lubią „trochę” napsuć krwi jak mają okazję i możliwość.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…