sty 31

Mamy pierwsze efekty działania Zespołu Zadaniowego do Spraw Ochrony Portali Rządowych. Zespół opracował wytyczne w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej.

Jak informuje PAP na swojej stronie internetowej, Minister Boni przekazał wytyczne dotyczące ochrony portali informacyjnych administracji publicznej.

Jak wynika z artykułu „Szef MAC przekazał resortom wytyczne dotyczące ochrony portali”, to wytyczne nakazują pozostawać ministerstwom w stałym kontakcie z Rządowym Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe. Odnoszą się również do kontaktów urzędników za pomocą e-mail z osobami na zewnątrz. Oraz dotyczą takich zagadnień jak polityka zmian haseł, zabezpieczeń antywirusowych i antyspamowych, jak też odpowiednie procedury postępowania z załącznikami.

Dodatkowo wprowadzenie możliwości monitorowania na bieżąco obciążenia witryny co pozwoli na szybkie reagowanie na incydenty.

„Doraźnie należy obligatoryjnie zastosować i wdrożyć m.in.: system eliminacji ruchu anonimizowanego, wprowadzenie odpowiedzialności firmy hostującej za zapewnienie ciągłości działania powierzonego serwisu, użycie mechanizmu automatycznego oraz na żądanie – przełączania wersji witryn (strona dynamiczna, strona statyczna), wdrożenie rozwiązań kontrolujących zawartość strony (od strony serwera) i raportujących możliwości nieuprawnionej modyfikacji treści serwisu”

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…