sty 23

Już wiadomo, pomimo ataków DDoS na strony rządowe i podmianę zawartości strony www.kprm.gov.pl, to Polska podpisze ACTA 26 stycznia w Tokio. 

Na stronie MAiC – zamieszczono informacje o podjęciu decyzji podpisu ACTA:

Polska ogłasza gotowość podpisania ACTA. Umowa nie wejdzie jednak w życie bez ratyfikowania jej przez polski parlament. Musi to poprzedzić debata. Od przyszłego tygodnia zaczynamy szerokie konsultacje społeczne, w których punkt po punkcie przeczytamy całą umowę ACTA i upewnimy się, że nie ma żadnych niejasności – ogłosili 23 stycznia szef MAC Michał Boni i szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski po naradzie u premiera z udziałem przedstawiciela MSZ.

Od soboty wieczora trwają zmagania Anonymous z rządowymi stronami. W trakcie zmagań odnotowano zmasowane ataki typu DDoS (polecam stronę CERTu – Ataki DDoS na polskie strony rządowe) gdzie poinformowano:

Podstawową kwestią, która często pojawiała się w pytaniach od mediów i która sprawiła sporo zamieszania przez różne niefortunne wypowiedzi jest to, czy w ogóle mamy do czynienia z atakiem. Odpowiedź jest prosta – tak, mamy do czynienia z serią ataków i nie ma większego sensu zaprzeczanie temu oczywistemu faktowi ani zwalanie winy za niedostępność na wzmożone zainteresowanie serwisem.

Czyli pomimo zapewnień, że to tylko problem spowodowany sporym zainteresowaniem stronami rządowymi (Neumann: Graś się pomylił. Pawlak: Nie do końca) okazało się, że jednak mamy do czynienia z regularnym i zmasowanym atakiem ze strony Anonymous.

Rządowe strony padały po czym się podnosiły i tak w kółko. Dokonano podmienienia strony KPRM: Podmienienia zawartość strony www.kprm.gov.pl. Opis zdarzeń minuta po minucie można znaleźć na stornach TVN24 – Internauci dostali odpowiedźRaporty » Bitwa o ACTA w sieci

Atak odbywał się w sposób „spontaniczny” i w związku z tym pojawiały się też fałszywe informacje – Kolektyw Anonymous i „dziennikarze” uczcili fiestą 15-te urodziny serwisu VaGla.pl!  (swoją drogą z okazji 15 lecia życzę VaGla.pl 100 lat! 😉 ). 

Co do samego ACTA to zainteresowanych odsyłam do Wikipedii oraz do serwisu VaGla.pl (uwaga serwis w związku z ostaniami wydarzeniami wolno chodzi):

Pytania o ACTA – ściąga dla dziennikarzy interesujących się tematem,
Materiały na temat ACTA (dla poszukujących merytorycznych informacji).

Dokumenty związane z ACTA można pobrać pod tymi linkami:

– Polska wersja ACTA (plik WORD),
Polska wersja ACTA (plik PDF),
– Serwis Komisji Europejskiej  poświęcony ACTA.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…