sty 03

No cóż znowu głośno o e-administracji w mediach i to tym razem niezbyt przychylnie. W grudniu informacja o wynikach kontroli NIK we wdrażaniu e-administracji a dziś kolejny artykuł w DGP gdzie dostaje się ePUAP-owi.

13 grudnia 2011 r. DGP zamieścił na swojej stronie artykuł „Wielka kontrola NIK odkryła: system e-administracji padł” . W artykule opisano wyniki wybranych protokołów zakończonych kontroli przez NIK . Na końcu artykułu w ramach podsumowania dostało się ePUAP i elementowi ePUAP tj. skrzynce podawczej (w artykule zostalo to rozbite na dwa osobne punkty! Przecież skrzynka podawcza stanowi najważniejsza cześć ePUAP). Kolejny do bicia był STAP (Sieć Teleinformatyczna Administracji Publicznej). Dalej wywołano projekt PL.ID i jego części składowej ZMOKU (pisałem już na blogu o problemach ze ZMOKU i elektronicznych dowodach osobistych. Również w podsumowaniu rozbite na na dwa odrębne punkty). Dalej mamy Projekty SIS II, CEPiK, SI SYRIUSZ i CEDIG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Trudno się dziwić, iż właśnie tym  projektom się dostało. Jedynie pozytywnie oceniono projekt E-Deklaracje.

W dniu dzisiejszym znowu w DGP (ePUAP na bardzo niskim pułapie. Skorzystało tylko 26 tys. osób a za nią onet.pl – ePUAP na bardzo niskim pułapie) napisano o „żółwim”  tempie rozwoju ePUAP. Artykuł zamieszczony na stronie DGP zastanowił mnie w dwóch punktach. Pierwszy dotyczy opinii w zakresie zintegrowania ePUAP z systemami urzędów skarbowych, Krajowego Rejestru Sądowego i ZUS. Fakt ZUS ma swoja skrzynkę podawczą (swoją drogą podoba mi się bardziej niż „moloch” ePUAP), jednak można z niej korzystać i składać pisma drogą elektroniczną uwierzytelniając je Profilem Zaufanym ePUAP, czyli jednak w minimalnym stopniu, ale jednak współpracują ze sobą te dwa systemy. Druga rzecz która mnie zastanawia to liczba Profili Zaufanych – czy w tych 26 tys. są też liczone Profile posiadane przez pracowników urzędów i służące im m.in. do potwierdzania innych Profili Zaufanych?

No cóż ogólnie ostatnio atmosfera w zakresie e-administracji robi się gorąca. Zobaczymy jak z e-adminsitracją poradzi sobie MAiC.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…