gru 22

Ostatnio pojawiło się w internecie kilka nowych informacji dotyczących nowych dowodów osobistych i związanych z nimi projektem PL.ID, jak wzór nowego dowodu osobistego i informacja o przetargu na karty chipowe.

Na stronie MSWiA i CPI znajdują się dwa artykuły poświęcone nowym dowodom osobistym. Nowe dowody z chipem wydawane będą od 1 lipca 2011 roku (wtedy wchodzi w życie ustawa o dowodach osobistych). W pierwszej kolejności otrzymywać będą je osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku. Następnie osoby, które otrzymały je  w kolejnych latach, a którym kończy się 10-letni terminem ważności.

Nowe dowody osobiste maja być bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, oraz wzbogacone o cześć elektroniczną (tzw. chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis. Nowa zawartość dowodu osobistego – oprócz części graficznej będzie posiadać warstwę elektroniczną, która podniesie poziom zabezpieczeń tego dokumentu przed fałszerstwami i poszerzy jego możliwości. Nowy dokument nie będzie zawierał m.in już takich danych jak rysopis, adres zameldowania oraz wzór graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Do e-dowodu zostanie wprowadzona również informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami kraju.

Wszystkie informacje w warstwie graficznej dowodu osobistego będą zapisane również w mikroprocesorze (chip) umieszczonym w dokumencie. Dodatkowo znajdą się tam miejsce na dane służące do składania podpisu osobistego – podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu (kolejna forma potwierdzania poza profilem zaufanym ePUAP). Przy jego pomoc obędzie możliwość składania wniosków, podań, skarg i innego rodzaju dokumentów w postaci elektronicznej m.in. poprzez platformę e-PUAP.

Nowe dowody będą miały formę kart dualnych zawierających jeden układ elektroniczny i dwa interfejsy – stykowy i bezstykowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystywania zarówno czytników kart zbliżeniowych, jak i czytników kart stykowych do wykonywania jednej operacji.

Nowy dowód odobisty, e-dowód

Nowy dowód osobisty, e-dowód

Dodatkowo należny wspomnieć że w listopadzie MSWiA ogłosiło przetarg na dostarczenie kart chipowych na potrzeby projektu PL.ID. Zgłosiło się do niego sześć firm, które walczą o jeden z największych kontraktów ostatnich lat. Przetarg ma być wart prawie 400 mln zł.

Firma, której uda się zwyciężyć w przetargu wykona projekt techniczny nowego dowodu osobistego i dostarczy karty wyposażone w mikroprocesor wraz z oprogramowaniem.

Więcej na temat elektronicznych dowodów osobistych pisałem w tych postach.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…