gru 27

Na stronie ComputerWorld można przeczytać artykuł opisujący wyniki badania internautów, które realizowane było wspólnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz 5 najpopularniejszych polskich portali internetowych.

W artykule „E-administracja w oczach internautów” z 21 grudnia 2010 r. możemy przeczytać o wspólnym projekcie MSWiA i portali: Gazeta.pl, Interia.pl, O2.pl, Onet.pl oraz WP.pl. W badaniu udział wzięło 3.121 osób. badania dokonano w terminie od 10 do 20 maja 2010 r. za pomocą pytań zadawanych on-line, zapraszając losowo wytypowanych internautów do udziału w projekcie. Zaproszenia emitowano na w/w portalach.

W badaniu zadano internautom pytanie o wykorzystywanie Internetu w dziewięciu wybranych obszarach życia codziennego: praca, kultura, transport, bankowość i handel, edukacja, zdrowie, bezpieczeństwo, życie publiczne, nowe technologie.

Z opublikowanego artykułu możemy się dowiedzieć m.in:, iż:

W e-urzędach szukamy informacji o podatkach

90% badanych poszukiwało informacji na stronach internetowych urzędów w ciągu ostatnich 12 miesięcy i aż 70% w ostatnim miesiącu. Najczęściej internauci szukali informacji na temat podatków, pracy i spraw osobowych typu dowody osobiste, paszporty, meldunek, akty stanu cywilnego, itp.

Więcej osób oceniło pozytywnie łatwość dotarcia i zrozumiałość informacji (pomiędzy 51% a 66%, w zależności od tematyki). Najlepiej ocenione zostały publikowane przez urzędy informacje dotyczące spraw osobowych i podatków od osób fizycznych, najgorzej – informacje o działalności gospodarczej i sprawach budowlano-ogrodniczych. Negatywnych lub raczej negatywnych ocen było od 8-19%.

Stosunkowo duża grupa badanych internautów (23%) słyszała o Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, będącej pojedynczym punktem dostępowym w internecie, za pomocą którego instytucje publiczne udostępniają usługi elektroniczne przedsiębiorcom i obywatelom, ale również innym instytucjom publicznym.

Polecam lekturę samego artykułu na ComputerWorld.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…