paź 25

30 września 2010 r., na konferencji „Informatyzacja administracji w państwie demokratycznym„, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania wręczy pierwsze nagrody – „Izydora”.

Zarówno na stronie Ministerstwa Finansów poświęconej systemowi e-Deklaracje, jak i na stronie Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (Prawidłowe Przetargi Publiczne IT) znajdują się informacje, iż System e-Deklaracje nagrodzono nagrodą „Izydora”.

System e-Deklaracje dostał nagrodę za… i tu w ramach uzasadnienia zacytuje fragment artykułu ze strony PPPit:

Drugiego „Izydora” wręczamy Ministerstwu Finansów, na ręce przedstawiciela wspomnianego urzędu, Witolda Jarzynki, za system e-deklaracje, który umożliwia wysłanie przez internet deklaracji podatkowej bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a służącą do tego celu aplikację e-Deklaracje Desktop. Oprogramowanie do składania deklaracji podatkowych można pobrać w wersjach dla systemów Windows, Linux i MacOS. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie w artykule PIT przez Internet ? z Linuksa. Bez wątpienia należą się słowa uznania dla Ministerstwa Finansów, które nie od dziś korzysta w dużym stopniu z wolnego i otwartego oprogramowania ? pisze autor tekstu, dr Tomasz Barbaszewski. Na koniec Barbaszewski pyta: Co na to inne jednostki administracji publicznej w Polsce, które nadal nie dostrzegają użytkowników innych niż Microsoft systemów operacyjnych i oprogramowania?

Statuetka „Izydora” ? jest to odlana w brązie statuetka św. Izydora z Sewilli, który jest patronem m.in.: internautów, informatyków i programistów. Natomiast nagroda „Izydor” jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie otwartej informatyzacji administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania oraz interoperacyjności systemów teleinformatycznych.

O samej nagrodzie można się dowiedzieć, iż:

„Izydor” będzie wręczany także za rok i w kolejnych latach ? mamy nadzieję, że będziemy mieli prawdziwy problem z wyborem laureatów, gdyż kandydatów będzie o wiele więcej, zarówno spośród urzędów samorządu terytorialnego, jak i administracji państwowej. To pierwsza w Polsce tego rodzaju nagroda uznania, której przyznanie będzie kontynuowane w trzech kategoriach ? dla jednostki administracji rządowej, samorządowej oraz dla wyróżniających się przedstawicieli administracji publicznej. Ma ona stanowić nie tylko wyraz uznania społeczności wolnego i otwartego oprogramowania, ale też stać się wyrazem pokładanego zaufania i być elementem motywowania administracji do budowania swoich rozwiązań informatycznych zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…