lip 14

Podobno dopiero za rok będzie można  przesyłać faktury e-mailem. Ministerstwo Finansów nie wyklucza zmiany przepisów dotyczących e-faktur, ale dopiero gdy zostanie przyjęta unijna dyrektywa w sprawie VAT.

Jak wiadomo wszem i wobec polskie przepisy w zakresie e-faktur są uciążliwe, m.in. e-faktura musi być podpisana e-podpisem, który ?trochę? kosztuje.
Resort Finansów chce zmienić te przepisy dotyczące e-faktur jednak dopiero po zmianie w dyrektywie VAT (2006/112/WE), nad którymi pracuje obecnie Komisja Europejska (o czym pisałem tutaj). Więcej na ten temat można przeczytać w artykule ?E-faktury będą dopiero za rok? zamieszczonym w dzisiejszym DGP, w którym został poruszony temat nowlizacji przedmiotowych przepisów przez Ministerstwo Finansów.
Jednocześnie dzisiaj pojawił się w prasie inny ciekawy artykuł na temat e-faktur. Mianowicie w ?GW? w artykule ?Poczta Polska straci 200 mln, jeśli fiskus pozwoli wysyłać faktury e-mailem?, można przeczytać iż:

„Na skutek wyroku utrata przychodów może wynosić 170-200 mln zł” – to fragment pisma, jakie zarząd Poczty rozesłał szefom związków zawodowych. Poczta wstępnie szacuje, o ile jej przychody może uszczuplić wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja br., który uznał, że faktury wysyłane e-mailem są równie ważne jak te przesyłane pocztą.

Mowa tu o wyroku NSA z 20 maja (sygn. akt I FSK 1444/09), w który to Sąd dopuścił możliwość wystawiania i przesyłania faktur, a potem ich drukowania i przechowywania w formie papierowej. Wyrok ten jest jednak rozstrzygnięciem jednostkowym, choć precedensowym.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…