maj 26

Ostatnio w DGP pojawiły się dwa artykuły o podpisach elektronicznych. Po przeczytaniu ich, coś mnie tchnęło i zacząłem szukać i znalazłem. No i faktycznie zaczyna się dziać ciekawie. Okazuje się, że pomimo przyjęcia projektu ustawy o podpisach elektronicznych przez Rząd, nadal ktoś ma ochotę na jej zmienienie.

Na stronie DGP jakiś czas temu pojawiły się dwa artykuły pod tytułami „E-podpis nie będzie prostszy i tańszy” i „Elektroniczna pieczęć ułatwi fakturowanie„. Pierwszy artykuł opisuje projekt ustawy o podpisach elektronicznych (sam o tym pisałem tutaj). Niestety czytając ten artykuł, mam wrażenie, że autor pisał go z pominięciem faktu, że od kilkunastu dni mamy „ustawę o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw” (opublikowana została ona 16 marca w Dzienniku Ustaw, natomiast artykuł DGP jest z 19 maja). No ale nie o tymi chciałem pisać. Drugi artykuł opisuje prace Komisji Przyjazne Państwo nad nowelizacją ustawy o podpisie elektronicznym, która to nowelizacja ma wprowadzić tzw „pieczęć elektroniczną” (która też jest przewidziana w ustawie o podpisach).

Po lekturze tych artykułów  przypomniał mi się artykuł Piotra Waglowskiego o wszystko mówiącym tytule „Zapowiada się wojna o podpis elektroniczny (Przyjazne Państwo vs. Ministerstwo Gospodarki)„. No i wtedy zacząłem szukać. Znalazłem na stronie Sejmu informacje dotyczące prac Komisji Przyjazne Państwo. Z tego co udało mi się zorientować, to faktycznie Komisja nadal prowadzi prace nad swoja nowelizacją. Na stronie sejmowej poświęconej Komisji,  można znaleźć „Projekt ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych” (pozycja 137 z 26.05.2010 r.). Niestety na dzień dzisiejszy link do projektu prowadzi na stronę z informacją „Brak tekstu w postaci elektronicznej„. Trochę więcej można natomiast dowiedzieć się na stronie z Biuletynami Komisji. Tam znalazłem Biuletyn nr 360 z posiedzenia Komisji w dniu 20.05.2010 r., na którym postanowiono skierować przedmiotowy projekt do „laski marszałkowskiej„.

No cóż, można tylko powiedzieć, że Piotr Waglowski trafnie zatytułował swój artykuł. Będzie się działo, oj będzie. Przy okazji polecam lekturę tego mojego postu, jakoś wpisuje się w powyższy temat.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…