maj 12

Podmioty zobligowane do prowadzenia BIP-u nie maja z nim łatwego życia, jednak niedługo ma być o wiele prościej założyć stronę BIP-u w sieci. Podobno ma być szybko darmo i łatwo.

W „Rzeczpospolitej” z dnia 28 kwietnia 2010 r. można znaleźć artykuł pt. „Strona BIP będzie za darmo„. Na początku artykułu możemy przeczytać o obecnym stanie stron BIP-owskich. Treści artykułu nie rysuje „różowo”  sytuacji BIP-ów (jakoś mnie nie to nie dziwi, każdy kto zna temat wie jak to z nimi – stronami – jest). Autorka podaje informacje o najczęstszych powodach dlaczego niektóre podmioty nie posiadają własnych stron BIP (brak pieniędzy, czy też brak świadomości, iż powinny je prowadzić), jak też o nie najlepszym ich wykonaniu.

W powyższej sytuacji podmiotom zobligowanym od prowadzenia BIP-ów chce pomóc Fundacja Przedsiębiorczości Akademickiej z Poznania, która pracuje nad projektem E-BIP. Będzie to serwis internetowy, gdzie jednostki publiczne będą mogły samodzielnie i za darmo stworzyć swoje strony BIP, zgodnie z prawem oraz wymogami archiwizacji i bezpieczeństwa. Serwis ma zawierać gotowy wzór, który umożliwi wpisanie niezbędnych informacji oraz pozwoli na zamieszczenie ich w Internecie.

W artykule możemy też przeczytać o obecnych pracach nad projektem nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. W którym m.in.: znajdą się zapisy prawne, dzięki którym będzie możliwe wyciąganie konsekwencji wobec podmiotów publicznych, które nie wywiązują się należycie z obowiązku prowadzenia BIP-u.

Odwiedziłem dzisiaj stronę Fundacji i muszę przyznać, iż czuję się rozczarowany. Informacji na temat tak ambitnego i potrzebnego przedsięwzięcia jakim jest stworzenie portalu do zamieszczania BIP-ów, jest bardzo skąpo. Natomiast pod adresem strony (www.e-bip.org.pl) zwierającej sam portal, też nie wiele można znaleźć. Mimo wszystko mam nadzieje, że to dopiero początek i strona z czasem będzie się rozwijać. W każdym razie życzę twórcom tego projektu powodzenia i będę obserwował prace dotyczące tego projektu.

Autor postu: Rafał Osajda \\ tags: , , , , , ,


Komentarze wyłączone.

E-administracja, …czyli wszystko co byście chcieli wiedzieć o informatyzacji administracji publicznej, ale boicie się zapytać…